Cikkek

Alábbi cikkeimet a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal jóváhagyta és felelős állattartással foglalkozó blogján (Szabad a gazdi) közlésre elfogadta:

 

A kutyák szívférgessége

A szívférgesség kórokozója egy Dirofilaria immitis nevű fonálféreg, melynek kifejlett, 12-30 cm hosszú példányai a jobb szívfélben és az ahhoz csatlakozó nagyerekben élősködnek, vérplazmával táplálkoznak.

A betegséget terjesztő szúnyogok az éghajlatváltozás hatására a mediterrán térség felől északi irányban terjednek, ezért a szívférgesség 2009. óta sporadikusan Magyarországon is előfordul, és már idehaza is endémiásnak számít.

 

 

 

Kullancsok által terjesztett betegségek

A babeziózist egy Babesia canis nevű vérélősködő egysejtű okozza, melyet a Dermacentor reticulatus nevű kullancs terjeszt. A legnagyobb jelentőségű kullancs által terjesztett fertőző betegség.

A Lyme-kór kórokozóját szintén bizonyos kullancsfajok terjesztik. A kórokozó elsődleges támadási helye kutyában az ízületek, ezért a betegség váltakozó láz mellet fájdalmas ízületgyulladást és sántaságot okoz.

 

 

 

Kutyáink helyes táplálása

A kutyák a nagy melegben lehetnek étvágytalanok, ugyanúgy, mint mi, emberek. Az étvágytalanság számos betegség jele lehet, ezért feltétlenül mutassuk meg az állatot állatorvosnak, de ez a tünet nyáron nem feltétlenül jelez nagy bajt. Tegyük ki a kutya megszokott adagját a megszokott időben (lehetőleg olyankor, amikor hűvösebb van), és ne feledkezzünk meg arról, hogy mindig legyen sok, friss ivóvize is, hogy a tikkadt állat bármikor olthassa szomját.

A továbbiakban a legfontosabb, a leggyakoribb állattartói kérdések alapján összeállított gyakorlati, alap tudnivalókat foglalom össze, egészséges állatok táplálására vonatkozóan.

Lássuk:

 

 

 

Néhány szó az allergiáról

Az allergia (hyperergia) a szervezet túlérzékenysége (kórosan fokozott immunreakciója) testidegen fehérjékkel szemben. A túlzott reakció dózisfüggetlen, tehát az idegen fehérje bármilyen kis mennyisége kiválthatja. Az allergia kialakulásának előfeltétele, hogy a szervezet legalább egy alkalommal már korábban találkozott az adott allergénnel.

 

 

Allergy of the dogs and cats

Allergy (hyperergia) is the body's hypersensitivity (abnormally increased immune response) against foreign proteins. The excessive reaction is dose-independent, so any small amount of foreign protein can trigger such a reaction. A precondition for the development of allergy is that the body has met the allergen at least once before.

 

 

Macskaleukózis - az ezerarcú betegség

 

A betegség kórokozója a feline leukemia virus (FeLV). A fertőződés főleg nyállal, verekedés során szerzett harapott seben keresztül. A legveszélyeztetebbek a szabadba kijáró, verekedő kandúrok.

 

 

 

Kutya-macska barátság

Bár a kutyák és a macskák legendásan ősi ellenségek, mindannyian ismerünk számtalan szép történetet a kutya és macska barátságáról is. Mit tehetünk azért, hogy kutyánk és macskánk jól megférjenek egymás közelében, és ne változtassák csatatérré otthonunkat?

 

 

A kutya és a gazda közötti kötődés

Bárki, akinek valaha is volt kutyája, számtalan megható történetet tud mesélni arról, hogy milyen a kutyahűség, az eb ragaszkodása a gazdájához. De elgondolkodtunk-e már azon, hogyan lehetséges, hogy egy állat ilyen különleges vonzódást mutat egy másik, kitüntetett élőlény iránt? Képtelen lenne a túlélésre nélkülünk? Vagy csak kényelemből szegődött az ember mellé? Élelmet vár tőlünk, vagy törődést?

 

 

Ritka betegség - rágóizom gyulladás és sorvadás kutyában

A minap egy 10 éves labrador szuka érkezett a rendelőbe. Az állattartó elmondása szerint a kutya nyálzik, nehezen tudja a szájába venni a falatot. Első ránézésre ("klinikai összbenyomás") feltűnt, hogy az állat koponyájának tetején tapadó hatalmas rágóizmok helyén mindössze a bőr és alatta közvetlenül a csontos alap található.

 

 

A nyers hús etetésről

A manapság divatos BARF ("biológiailag megfelelő nyers táplálék") diéta lényege, hogy egyes állattartók a gyári tápok miatti idegenkedés miatt, vagy azért, hogy az állatuknak minél természetesebb, egészségesebb táplálékot biztosítsanak, nyers hússal, csontos hússal és zsigerekkel etetik kedvencüket.

A szándék jó, de vajon valóban elősegíti ez az állatok egészségének megőrzését és a hosszú életet?

 

 

Kell-e tartanunk háziállatainktól?

Kitekintés az állati koronavírusokra

Hadd kezdjem néhány személyes gondolattal. Az a tapasztalatom, hogy ha valamit ismerünk, sokkal kevésbé gondoljuk valami megfoghatatlan, láthatatlan veszélynek, ezáltal elmúlik az adott dologgal kapcsolatos félelmünk is. Reálisabban láthatjuk, milyen mértékű veszéllyel is állunk szemben, és mit tehetünk ellene.

 

 

A Horner-szindróma

A Horner-szindróma mind kutyában, mind macskában előforduló tünetegyüttes. Ritka betegség, de viszonylag könnyen felismerhető a három jellegzetes tünetről:

 

© A jelen honlapon található valamennyi tartalom és megjelenés, grafikai ábrázolás dr. Kopecsnik Miklós kizárólagos szellemi tulajdonát képezi. Tilos ezen információk bármely formában vagy módon történő írásbeli engedély nélküli felhasználása.

© 2015-2024 Dr. Kopecsnik Miklós